Ombud

Medlemmarna i SABO är indelade i åtta geografiska kretsar och en krets för medlemmar som inte har en kommun som huvudman. Från dessa kretsar utses sammanlagt 75 ombud med varsin ersättare. Antalet ombud från respektive krets baseras på summan av inbetalda medlemsavgifter från kretsens medlemsföretag. Ombuden utses i huvudsak bland medlemsföretagens styrelseledamöter. Fördelningen på partier baseras på valresultatet i de kommuner som har medlemsföretag. För kongressperioden 2019-2022 är fördelningen per parti följande:

Socialdemokraterna, 24
Moderaterna, 16
Sverigedemokraterna, 11
Centerpartiet, 8
Vänsterpartiet, 7
Liberalerna, 3
Kristdemokraterna, 3
Miljöpartiet, 2
Opolitisk, 1

Kongressombud valda för perioden 20192022

Namn Krets Parti Ord/ers Ort
Vera Berg 1 C e Ingarö
Martin Lindström 1 C o Huddinge
Seppo Karmitsa 1 KD e Sollentuna
Maria Fälth 1 KD o Upplands Väsby
Malin Danielsson 1 L e
Björn Ljung 1 L o Stockholm
Ingemar Hertz 1 M e Ekerö
Marietta de Pourbaix-Lundin 1 M e Haninge
Tomas Franzén 1 M e Sollentuna
Anette Hellström 1 M o Hägersten
Erik Langby 1 M o Sigtuna
Magnus Nilsson 1 M o Solna
Ylva Larsson 1 MP e Stockholm
Ragnar von Malmborg 1 MP o Stockholm
Ayla Eftekhari 1 S e Sundbyberg
David Strömberg 1 S e Enhörna
Erik Wärn 1 S e Märsta
Bo Johansson 1 S o Norsborg
Tommy Söderblom 1 S o Nynäshamn
Christina Zedell 1 S o Tullinge
Martin Nigals 1 SD e Trångsund
Christina Wallmark 1 SD o Stockholm
Arvand Mirsafian 1 V e Stockholm
Kerstin Amelin 1 V o Tullinge
Leif Zetterberg 2 C e Bålsta
Birgitta Andersson 2 C o Köping
Roger Wärn 2 M e Stånga
Tor Bergman 2 M e Bälinge
Allan Kruukka 2 M o Östhammar
Åsa Sikberg 2 M o Lövstabruk
Bo Björkman 2 S e Visby
Ulla Persson 2 S e Västerås
Elnaz Alizadeh 2 S o Uppsala
Fredrik Olovsson 2 S o Katrineholm
Seppo Vuolteenaho 2 SD e Eskilstuna
Tobias Gustavsson 2 SD o Eskilstuna
Christer Rydh 2 V e Sundbyberg
Carina Flodman-Andersson 2 V o Visby
Rosmarie Nelson Ekerå 3 C e Kisa
Roland Åkesson 3 C o Ålem
Liselotte Fager 3 KD e Linköping
Camilla Rinaldo Miller 3 KD o Bredaryd
Elisabeth Bertö 3 M e Arboga
Helene Gustafsson 3 M o Alvesta
Robert Nordmark 3 M o Växjö
Urban Nilsson 3 M e Motala
Alf Skogmalm 3 S e Lammhlut
Jessica Björkman 3 S e Motala
Krister Örnfjäder 3 S e Västervik
Pelle Nordin 3 S e Jönköping
Andreas Erlandsson 3 S o Oskarshamn
Julia Berg 3 S o Växjö
Lena Bengtsson Ohlsson 3 S o Motala
Roger Holmberg 3 S o Kalmar
Chris Dahlqvist 3 SD e Linköping
Conny Samoraj 3 SD e Norrköping
Christer Johansson 3 SD o Linköping
Janita Kirchberg 3 SD o Torsås
Ylva Jönsson 3 V e Rottne
Anders Göransson 3 V o Växjö
Anders Larsson 4 C e Tomelilla
Jimmie Tschander 4 C o Halmstad
Börje Dovstad 4 L e Hasslö
Carina Ingelsson 4 L o Kävlinge
Emilie Pilthammar 4 M e Sölvesborg
Leif Westin 4 M e Åkarp
Marianne Plejel 4 M e Onsala
Annsofi Aurell 4 M o Varberg
Magnus Olsson 4 M o Karlshamn
Sophia Ulrich Nevalainen 4 M o Helsingborg
Johnny Ahlqvist 4 S e Osby
Kaj Joelsson 4 S e Olofström
Maria Persdotter 4 S e Halmstad
Sven Lindkvist 4 S e Trelleborg
Catarina Palmblad 4 S o Kristianstad
Ingela Andersson 4 S o Helsingborg
Kent-Göran Wollmér 4 S o Åkarp
Lars-Erik Lövdén 4 S o Malmö
Lars-Göran Jarl 4 SD e Vallberga
Nicolas Westrup 4 SD e Johannishus
Christopher Larsson 4 SD o Rödeby
Fredrik Ottesen 4 SD o Marieholm
Clas Fleming 4 V e Lund
Mariann Norell 4 V o Halmstad
Carl-Ewert Berg 5 C e Brålanda
Ulf Eriksson 5 C o Kinnarp
Bo Bergsten 5 KD e Götene
Hampus Hagman 5 KD o Göteborg
Jon Hjeltman 5 L e Gråbo
Larisa Bergroth 5 L o Partille
Kerstin Weimann-Lindén 5 M e Hajom
Lars Lorentzon 5 M e Västra Frölunda
Ronald Hagberth 5 M o Sotenäs
Carin Ramneskär 5 M o Uddevalla
Ulf Nelson 5 M e Bengtsfors
Jennie Bergius 5 M o Trollhättan
Lucas Carlsson 5 MP e Malmö
Derya Tumayer 5 MP o Göteborg
Monica Green 5 S e Skövde
Sten-Åke Jansson 5 S e Bengtsfors
Tony Georgiou 5 S e Trollhättan
Paula Öhrn 5 S o Nödinge
Roland Andersson 5 S o Borås
Shadiye Heydari 5 S o Angered
Jonas Eriksson 5 SD e Skövde
Kenth Wallin 5 SD e Traryd
Beata Milewczyk 5 SD o Södertälje
Åse Nicklasson 5 SD o Tibro
Anne Rapinoja 5 V e Borås
Johan Zandin 5 V o Göteborg
Marita Simpson 6 C e Nora
Andreas Pettersson 6 C o Väse
Vivianne Pettersson 6 M e Hällefors
Anders Åhrlin 6 M o Lillkyrka
Leif Haraldsson 6 S e Grums
Pernilla Edman 6 S e Karlstad
Camilla Andersson 6 S o Karlskoga
Magnus Andersson 6 S o Hallsberg
Börje Magnusson 6 SD e Kumla
Anita Rundlöf 6 SD o Karlstad
Jörgen Bengtson 7 C e Enånger
Göte Persson 7 C o Falun
Anna Granlund 7 M e Borlänge
Lars-Göran Lundh 7 M o Gävle
Charlotte Oster 7 S e Falun
Håkan Englund 7 S e Alfta
Hans Unander 7 S o Malung
Sanna Backeskog 7 S o Gävle
Fredrik Trygg 7 SD e Grängesberg
Johan Hedlund 7 SD o Sparreholm
Ove Vestin 7 V e Gävle
Fia Wikström 7 V o Säter
Vesa Vuokila 8 C e Haparanda
Eva Maaherra Lövheim 8 C o Umeå
Agneta Nilsson 8 M e Vännäsby
Elisabeth Svensson 8 M o Dvärsätt
Catrine Rehnström 8 S e Härnösand
Isabella Björkman 8 S e Piteå
Kent Ögren 8 S e Luleå
Per-Arne Olsson 8 S e Bergeforsen
Bengt Bergqvist 8 S o Strömsund
Eleonora Asplund 8 S o Kramfors
Harriet Classon 8 S o Skellefteå
Margareta Rönngren 8 S o Umeå
Mica Vemic 8 SD e Katrineholm
Johan Hallinder 8 SD o Gävle
Majvor Lindström 8 V e Piteå
Bore Sköld 8 V o Umeå
Göran Dahlstrand 9 OPOL e Stockholm
Eva Nordström 9 OPOL o Bromma